Медициналык психология, психиатрия жана психотерапия кафедрасы

Кафедра башчысы, медицина илимдеринин кандидаты, доцент
Тен Владимир Илларионович
720000, Кыргыз Республикасы, Бишкек шаары, Загорская 34а
(996 312) 51-48-89

Кафедранын кыскача тарыхы

КРСУнун МПП кафедрасы 1996-жылы түзүлгөн. Бул кафедранын негиздөөчүсү медицина илимдеринин доктору, профессор, Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген дарыгери Валерий Владимирович Соложенкин, кыргыздын эле эмес, дүйнөлүк психиатриянын көрүнүктүү инсандарынын бири.

Валерий Владимирович Соложенкин медициналык адистер үчүн психологиялык дисциплиналарды окутуунун уникалдуу, КМШда теңдеши жок, ырааттуу педагогикалык моделин иштеп чыгып, ийгиликтүү ишке ашырган.

Модель пациентке комплекстүү мамиле жасоо көндүмдөрүн ырааттуу түрдө жайылтууну жана пациенттин гана эмес, бүтүндөй адамдын психологиялык жана экологиялык иштешинин табиятын түшүнүүнү камтыды.

Медициналык студенттердин бүткүл дүйнөгө көз карашын калыптандыруу үчүн өзгөчө мааниге ээ, бул дисциплинанын экинчи блогу, дарыгер менен пациенттин ортосундагы өз ара аракеттенүүнүн психологиялык аспектилерине тиешелүү. Медициналык студенттер үчүн жаңы, адаттан тыш материалдарды өздөштүрүү профессор Соложенкин В.В. уникалдуу окуу куралы "Медициналык практиканын психологиялык негиздери".

Окуу курсу бейтаптардын нормалдуу да, патологиялык жактан да өзгөргөн психикасы менен өз ара аракеттенүүгө багытталган билимдерди жана көндүмдөрдү алууну камтыйт. Курс медициналык студенттердин окуусунун бүткүл мезгилине бир калыпта бөлүштүрүлөт жана биринчи кезекте физикалык гана эмес, психикалык ооруларды да келечектүү болгон жаңы муундагы жалпы практикалык дарыгерлерди калыптандырууга багытталган.

Студенттердин басымдуу көпчүлүгү келечекте ички оорулар доктору (анын ичинде невропатологдор) болуп калгандыгына карабастан, психиатриялык дисциплиналар блогунун бүтүндөй бүткүл бөлүгүндө X-XI семестрде «Психотерапия» предметин изилдөө кирет. Моделдин автору Валерий Владимирович Соложенкиндин идеясына ылайык, психотерапиянын маңызы жана мүмкүнчүлүктөрү жөнүндө туура маалымат, анын түздөн-түз негизги көндүмдөрү заманбап дарыгерди даярдоо системасында милдеттүү болуп саналат.

2014-жылы Валерий Владимирович Соложенкин каза болгондон кийин, инновациялык программасы Россиянын медициналык жана фармацевтикалык билим берүү тармагындагы жыл сайын берилүүчү "Docendodiscimus" (Окутуу, өзүбүздү өзүбүз үйрөнөбүз) сыйлыгы менен сыйланган: "Билим берүү басылмаларынын комплекси үчүн".